Dergi Kapağındaki Kız

En son aldığınız genç kız/kadın dergisini düşünün. Kapağındaki kız pürüzsüz cildi, parlak saçları, incecik beli ile ne kadar güzel gözüküyor değil mi? Günümüzde güzellik anlayışının anlamı “kusursuzluk” – kusursuz bir cilt, kusursuz bir beden, kusursuz bir surat… Üzücü olan bu beklentiler karşısında uğraşıyoruz, uğraşıyoruz ama o kapaktaki kız gibi olmuyor. Acaba durup “bu gerçekten mümkün mü” diye düşünüyor muyuz?  O kapaktaki kız bile kapaktaki kıza benzemiyor. Şimdi diyeceksiniz “Ama o mankenler sokakta, podyumda da güzel!” evet ama öyle olmak zorundalar, onların üzerinde bu baskı var: Kusursuzluk. Bu yazıyı yazarken hiç bir ünlüyü, mankeni kınamıyorum; kınadığım onlardan ve bizden “mükemmel” olmalarını bekleyen zihniyet. Gelecekte medya sektöründe bir şeyler yapmak istiyorum, bu nedenle dergi kapağıdır, güzellik anlayışıdır araştırdığım konular. Aslında çok ilginç durmadan değişen bir kavram “güzellik”. Çok ilginç bir video izlemiştim, yıldan yıla değişen “güzellik ölçüleri” hakkında (yazının aşağısına linki koyacağım), aslında bu ölçüler bizim güzel anlayışımıza empoze ediliyor, ve sonuç: Kendimizi asla yeterli görmüyoruz.

Photoshop öncesi ve sonrası

Photoshop öncesi ve sonrası

Tüm kızlar zayıf, uzun saçlı, ince belli, geniş kalçalı, minik burunlu, iri gözlü, kalın dudaklı, uzun boylu olmak zorunda değil. Kimse mükemmel olmak zorunda değil, olamaz da. Güzel tanımını düşününce aklıma bir sürü farklı yüz, ten rengi, beden geliyor. Geçen gün okuduğum bir yazıda geçenler beni düşündürdü: “Medyanın güzellik anlayışı ile kendini kıyasladığında kendini güzel ve çekici bulmayan ve bu yüzden kendini sevmeyen bir sürü kadın, genç kız var dünyada. Bu beni çok üzüyor.” Dönemin en önemli buluşlarından biri Photoshop herhalde, bir insanı alıp olmadığı birine dönüştürebiliyor. Bir de sıkça eleştirilen makyaj var. Ben de doğallık yanlısı biriyim, suratımıza uyguladığımız o kimyasallar özellikle ileride kötü şekilde geri dönüyor bize. Ancak biri makyaj yapmayı seviyorsa ve yüzünün sevmediği yerlerini makyaj ile saklıyor, sevdiklerini ortaya çıkarıyorsa bu onun seçimidir.

Çok sevdiğim Jennifer Lawrence'ın kapak fotoğrafı editlendikten sonra, kendisi de eleştirmişti

Çok sevdiğim Jennifer Lawrence’ın kapak fotoğrafı editlendikten sonra, kendisi de eleştirmişti

Bu yazıyı yazma amacım güzellik kriterlerinizi kendinizin yarattığını bir daha hatırlatmak sizlere. O kapaktaki kızlar, ünlüler ya da reklam güzelleri olmamız gereken figür değil. Bu farkı anladığında kendiyle, kendi bedeniyle barışıyor insan.

Merak edenelere videonun linki: https://www.youtube.com/watch?v=Xrp0zJZu0a4 kapakfoto

Dergi Kapağındaki Kız” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s