Görsel

Başka Bir Bakış Açısı

Bana sıkça gelen bir soru, bana ulaşanların istediği bir paylaşım konusu var: Kendimi nasıl geliştiririm? Bu soruyu genel kültür açısından sorduğunuza inanıyorum, cevabı ise bloga gelen diğer sorular gibi net ve tek değil.

Genel kültür zamanla artan bir birikim aslında. Bu birikimi sağlayan şey merak, öğrenmeye istekli olmak. Dün bir Türk sosyal paylaşım sayfasında paylaşılan bir video ve altına yapılan yorumlar bu yazıyı yazmama teşvik etti aslında. Videoda yabancı 2 rugby takımı karşılıklı bizim alışmadığımız ilginç, yüksek sesli danslar yapıyorlar. Gelen yorumların çoğu “bu ne olm” tarzıydı.

Aslında o videodaki hareketler Yeni Zellanda yerlileri olan azınlık kavim Maorilerin geleneksel dansı Haka. Bu dans bir savaş dansı, düşmanı caydırmak amacı ile yapılıyor; ülkede azınlıkta olan bu grubun kendi kültürlerini yaşatmak amacı ile yaptıkları bir dans. Onların yaptıklarını eleştiren, gülünç bulan kişiler bunu bilmiyor tabii. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp olan. Öğrenmek aslında bunu bilmek ile başlıyor: Gördüğün yanlış olmayabilir, belki de sen anlamıyorsun. Bu nedenle ne zaman bir şeyi ilginç bulsam anlamasam internete girip araştırıyorum.

Geleneksek kıyafetleri ile Maoriler

Geleneksek kıyafetleri ile Maoriler

Öğrenmenin önemli olan başka bir yanı da tek açıdan görmemek. Bazı konular çok tartışmalı geçiyor, mesela eşcinsellik ve eşcinsel hakları. Benim görüşüm bu konuda ne kadar kesin olsa da, herkesin istediğini sevme ve o kişi ile istediğini yaşama hakkı olduğunu düşünüyorum, benim görüşüme karşı olan kişilerin savunduklarını da okumaya özen gösteriyorum; çünkü bir şeyi tek açıdan görürsen kendi kararını vermiş olmuyorsun, o gördüğün tek açı oluyor. Bir konuda özgün fikire sahip olmak için olayı 2 ya da daha çok açıdan görmek gerektiğine inanıyorum.

Çokça gördüğünüz ve büyük olasılıkla katıldığınız şu “önyargılarınızdan kurtulun” burada başlıyor. Gördüğünüz şeyi başka açılardan görmek ve “belki de anlamıyorum ben” demek ile.

Merak edenlere bahsettiğim geleneksel dans: https://www.youtube.com/watch?v=7A3Xbz581bY

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s