Özgüveninizi Yükseltmek için

İnsanın en sert eleştirdiği kişi kendisidir. Bu nedenle kendine güvenmek, kendini sevmek daha da zor oluyor. Özgüven insanın sadece kendi sağlayabileceği içsel bir duygu, ancak şimdi size vereceğim basit öneriler belki de bu duyguyu tetikleyebilir.

bubbles

1. Kendinize öğüt vermekten çekinmeyin

Türkiye’deki şu “Kendi kendine konuşan delidir” anlayışını kenara koyun, bazen kendinizle konuşmak iyi, öğüt vermek iyi gelebilir. Zor bir durum olduğunda, utandığımda veya çekindiğimde çoğu zaman kendi kendime “Hadi sakin kal, yapabilirsin” diye mırıldanırken yakalıyorum kendimi. Bazen kendinizle iddialaşmak, örneğin “Bunu yaparsan dondurma alabilirsin” demek de sizi çekindiğiniz şeyleri yapmaya teşvik edebiliyor. Aslında bu iradenin ve düşünce gücünün oyunu.

volun

2. Beklenmedik şeyler yapmayı/ söylemeyi göze alın

Tabii ki Katniss gibi kızkardeşiniz için kendinizi öne atın demiyorum ancak bazen kimsenin sizden beklemediği şeyleri yapmak, mesela en basit örnek herkes çekinirken koşup denize atlamak, size kendinizi iyi ve eğlenceli hissetirecektir. Bunun yanı sıra beklenmedik iyi davranışlar, yaşlı bir kişinin torbalarını taşımak gibi, kendinize olan saygınınızın artmasını sağlayacaktır.

bed

3. Kendinize zaman ayırın

Odanıza çekilip sevdiğiniz filmi izleyin, resim yapın. Dışarı çıkın en sevdiğiniz restorana gidin. Sevdiğiniz şeyleri yapmak için zaman yaratın, özellikle yoğun geçen okul zamanında zihninize çok iyi gelecektir.

selfie

4. Selfie çekin

Biliyorum diyeceksiniz ki “bu ne alaka” ancak bu gerçek bir öneri. Selfie çekmek kendinizi beğenmediğiniz zamanlarda sıkıcı olsa da kendinizi görmeniz ve, yine garip bir terim, kendinize alışmanız için güzel bir olay. Fotoğrafları şimdi beğenmeseniz bile geri dönüp bakınca sevebilirsiniz. Selfie olayını biraz geliştirip arkadaşınızla birbirinizi dönüşümlü çekeceğiniz bir çekim yapmak da eğlenceli olabilir. Öneri app: Close-up adlı telefon uygulaması size her gün bir selfie çektirerek bir arşiv oluşturmayı sağlıyor, hep aynı poz olduğu için video olunca da çok eğlenceli.

dance

5. Kendi kendinize dans edin

Dans etmek ve spor yapmak mutluluk hormonu olan endorfini salgılıyor. İsterseniz bu maddeyi günlük spor olarak uygulayabilirsiniz ama özgürce, ve saçma sapan, dans etmek bence çok daha eğlenceli. Özellikle bu şarkılar dans partinizde harika olacaktır.

nails

6. Kendinize bakım için zaman ayırın

Bu madde ile ilgili benim de anım var. Liseye geçmeden kendime kesinlikle güvenmiyordum, kesinlikle. Durmadan kendimde bir kusur buluyordum, başkaları ile kıyaslıyordum. En basit örnek tırnaklarımın çok çirkin olduğunu diğer kızlar gibi oje süremediğimi, süremeyeceğimi düşünüyordum. Sonra farkettim: Neden olmasın? Olay internetten 1-2 tırnak bakımı hakkında bilgi okumaya bakıyordu, oje sürmek de elin alıştığı bir şey zaten. Şimdi nail art bile yapıyorum, insanlar tırnaklarıma iltifat ediyor. İnsan kendine bakım yapınca çok daha iyi hissediyor. Maske yapın, yüzünüze salatalık kabuğu koyun, ıslak çay poşetleri ile gözlerinizi dinlendirin. Biliyorum çok basit ama kendinizi daha iyi hissettirecek.

ohtop

7. İltifat kabul edin

Klasik bir kız tribi olan “Ya ben mi? Hiç de güzel değilim ki yha” olayını bırakın. Biri size iltifat ediyorsa kabul edin, teşekkür edin. İltifat kabul etmenin hiç bir yeri yanlış değil, özgüveninizi yükseltmesine izin verin.

sarr

8. Kendinize “Harikasın” demekten çekinmeyin

Bu tekniği istemsizce oluşturduğumu farkettim. Bir şey yapmaya çekiniyorsam, kendimi rezil ettiysem, “insanlar ne der” korkusundan bir şey yapamıyorsam kendi kendime bunu söylüyorum: Harikasın. Bunu inandığımdan mı söylüyorum, tartışılır. Asıl neden şuna inanmam bir şeyi çok söylersen beyin inanmaya başlıyor, düşünce gücü!

okey

9. Size istemediğiniz gibi davranmalarına izin vermeyin

Otoritenizi koyun. Biri o sınırı geçiyorsa sert bir tonda “Bunu yapmanı istemiyorum” demeye alışın. Bu durumu bazı kişiler “soğuk” veya “çok ciddi” olarak algılayabilir ama kim umrunda? Biri o çizgiyi geçiyorsa durması gerekiyor.

yeaa

10. Bu sizin hayatınız, istediğiniz gibi yaşayın

Asla unutmamanız gereken en önemli şey: Bu sizin hayatınız. Bu dünyaya bir kez geliyoruz, doğduğumuz yeri, bedenimizi değiştiremeyeceğimize göre yaşayabileceğimiz en güzel yaşamı yaşamayı amaçlamalıyız. Bir daha asla bu yaşta olmayacağınızı unutmayın. O zaman ne önemi var diğerlerinin düşündüğünün; bu benim hayatım, ya şimdi ya asla.

Özgüveninizi Yükseltmek için” üzerine 11 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s