Durum

Kuzu’ya Yuva Arıyoruz

Yazımın bir kısmını yazlıkta geçiriyorum. Yazlığımız şehir merkezine uzak, deniz kenarında. Burada bir çok sokak hayvanı var, neyse ki belediye günlük olarak besliyor. Birçok canın karnı doysa da çelimsiz olanlar aç kalabiliyor. Bir gün bizde diğer köpeklere kıyasla çok daha ufak, çelimsiz olan bir köpeğe rastladık. Ben gördüğüm sokak hayvanının başını sevmeden geçmem, onunla da biraz ilgilendim. Bunun üstüne köpecik beni gece boyu takip etti. Ona su ve evden artan etli yemekleri verdim.

Sabah uyandığımızda kapımızın önünde yatıyordu. Önce bilemedik ne olduğunu, üstünde yaraları vardı. Yarım hafta onu besledim, sevdim o da kapımızın önünde yattı. Neyse ki sitemizdeki insanlar kovmaya şikayet etmeye çalışmadı. Çok uysal bir hayvan, sesi çıkmıyor. Şiddet görmüş olduğunu düşünüyoruz, elinizi sevmek için kaldırsanız dahi başını eğiyor. Yüzü siyah, vücudu griye yakın bir renk. Dişi, orta boy bir köpek. Traş edilmiş ve küpesi var, belli ki barınakta kalmış bir süre sonra salınmış. Karnını doyursak da bazı sağlık sorunları olabilir diye düşünüp veterinere götürdük. Veteriner 30 dakika uzaklıkta, güneşin altında uzun uzun yürüdü bizimle. Söylediklerimizi anlayan, pati ver komutunu bile öğrenmiş bir köpek. Hafif uyuzu varmış, tehlikeli bir safada değil. Bazı yaraları ise darbe gördüğü içinmiş, üstünde küçük bir yanık izi bile var, sigara boyutunda…

IMG_4277

İki kez iğnesini oldu, yaraları temizlendi ve ilaçlandı. Uyuz yaraları da düzeliyor, tüyleri çıkmaya başladı. Şu an sağlıklı, yemeği suyu da var ancak kış gelince burada yaşamını sürdürebilir mi bilmiyoruz. Çok uysal bir köpek, ayrıca zeki. O kadar sakin ve uysal ki adını “Kuzu” koyduk. Traş yapan kişi kuyruk ve patilerini tüylü bırakmış, sevimli duruyor. Kangal kırması olduğunu düşünüyoruz, arka ayağı altı tırnaklı. Bu sizi yanıltmasın öyle büyük bir köpek değil.

Her can gibi o da sevilmeyi, sıcak bir yuvayı hak ediyor. Eğer ona evini açabilirseniz veya bu imkana sahip birini tanıyorsanız lütfen bana ulaşın. Kuzu’nun da güzel bir yaşam hakkı var, ömürlük yuvasını arıyoruz. İstanbul  ve çevresinde sahiplendirmeyi tercih ederiz.

IMG_4263

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s