İlk Buluşma

“Sizce ilk buluşmada ne yenir kızlar?”… Aklıma yedinci sınıfta arkadaşlarımda yatılıya kaldığım zamanlar geliyor. Dört kız, hiç birimizin sevgilisi yok ama muhabbet hep ilk buluşma. Ne yenir, ne giyilir, ne konuşulur, karşımdaki ne giymeli, kim ödeyecek… Bunları uzun uzun konuşmuştuk, bilirsiniz o filmlerdeki kızlar gibi planlar, kurallar yapmıştık. Bunların ne kadar komik ve saçma olduğunu gerçekten ilk buluşmam olduğu zamanda anladım. Neler saçmalamışız!

date

Eğer sevgiliniz yoksa ve olmadıysa ve siz bunları konuştuğunuz için kendinizi garipsiyorsanız yapmayın. Bunu hepimiz yapıyoruz, yaptık. Ben de o evreyi geçirdim, kimse de gelip “Pelin, olay kendin olmak” demedi, bunu kendim keşfettim. O koyduğunuz kurallar, kurduğunuz senaryolar geçersiz aslında. Biliyorum hepsi iyi gözükmek, rezil olmamak için ama hayat bu, insan komik duruma illa ki düşüyor! Bana da bunun hakkında bir çok soru sordunuz. “Pelin, nasıl davranıyım, nasıl güleyim, ipuçları lütfen!”

Kendi ilk buluşmama dönüp baktığımda, of, evet heyecandan ölecektim. Hem de yeni tanışıyordum Kutay’la, ilk izlenim. Ama aklımdan çıkmayan bir şey vardı: Kendini kasma, bırak olduğun gibi ol!

gif

Kendin ol, kendin ol… Çok klişe değil mi? Ne kadar öyle olsa da size verebileceğim tek öneri bu. İlk buluşmalar önemlidir; ilk izlenim, ilk çekim, ilk yaklaşım… Bir buluşmada karşınızdaki sizi tanıyamaz tabii ancak bir fikir oluşur. İşte bu yüzden karşınızdakinin sizi sevmeyeceğinden, garipseyeceğinden ne kadar çekinseniz de kendiniz olmalısınız. Sahte bir kişilik, sahte ilgi alanları üzerine bir ilişki kurulmaz.

Bahsettiğim “sahtelik” sadece fiziksel ilk buluşmada değil, her ilişkinin başında geçerli. Onun sevdiği grubu denemek ayrı bir şey aynı grubu seviyor gibi rol yapmak ayrı. Karşısındakini etkilemek için dizi bitiren, kitap serisi deviren kişiler tanıyorum… Bu nereye kadar sürebilir ki? Ortak zevkler güzeldir ancak zevklerinizi ortak yapıcaksınız diye uğraşmayın. Sesli gülmekten, o soğuk espirileri yapmaktan çekinmeyin. İlk buluşmanızda salyangozlardan bahsetmeye, “Salatalığın yüzde kaçı su sence?” gibi saçma sorular sormaktan çekinmeyin; yaptığımdan değil canım…

çiçekler

Siz kendiniz oldunuz ve “erkeği kaçırdınız” mı? Boşverin, zaten olmayacağı varmış. Sahte bir gülüş, sahte ilgi alanları ile belki bir süre yürürdü ama gerçek bir ilişki olur muydu? Hayır, sadece sizi bir başkası sanan ve o kişiyi seven biri ile beraber olmuş olurdunuz. Sizi siz olduğunuz için seven birine layıksınız, bu yüzden ilk buluşmalar için tek önerim kendiniz olmanız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s