Odanızın Atmosferini Değiştirecek Basit 15 Fikir

İnsan ister istemez odasında çok zaman geçiriyor, okul yaklaştıkça odamda ders çalışacağım zamanları düşünüyorum da… Zaman zaman odalar sıkıcı gelebiliyor, bir değişiklik isteği oluşuyor. Eğer odanızda büyük değişiklikler için zamanınız veya maddi durumunuz yoksa bu minik fikirler odanıza yeni bir atmosfer sağlayacak.

fake kaktüs

1- Pencere önü sahte bitkiler veya kaktüs

Biraz yeşillik olduğu ortama her zaman canlılık katar. Eğer sizde benim gibi biraz unutkan, meşgul bir insansanız sahte bitkiler veya az neredeyse su istemeyen kaktüsler harika olacaktır. Bu tarz ürünleri IKEA veya daha küçük dekoratif ev eşyaları satan mağazalardan alabilirsiniz.

accent

2- Tek tarafı duvar kağıdı/ farklı renk

Eğer odanızda geniş çaplı, tüm havasını değiştirecek bir değişim arayışındaysanız renklerle oynamanızı öneririm. Mesela benim odamda beyaz ve siyah renkleri hakim, sıkıcı olmasın diye bir tarafını koyu, yoğun bir kırmızı tercih ettim. Duvar kağıtları da çeşit çeşit oluyor, o da güzel bir seçenek.

hippi

Benim odamdan, en sevdiğim şarkının bir dizesi

Benim odamdan, en sevdiğim şarkının bir dizesi

3- Duvar stickerları

Odanızın duvarlarını canlandırmanın başka bir yolu da duvar stickerları. Alacaksanız internetten almanızı öneririm, çok fazla çeşit var. Sizi yansıtan bir şey bulacağınıza eminim. İsterseniz siyah isterseniz farklı renklerde tercih edebilirsiniz. Eğer istediğiniz gibi bir sticker bulamazsanız, benim bulamadığım gibi, çıkmayacak bir kalem ile masanızın veya rafınızın kenarına bir şetler yazabilirsiniz.

ağaç

4- Takıları sergilemek

Bazen başımıza dert olsa da takılar sergilendiğinde hoş durabiliyor, önemli olan düzenli ve estetik bir yöntem bulmak. “Takılarınızı Düzenlemek için 10 Yaratıcı ve Dekoratif Fikir” adlı yazım size bunun için bazı yöntemler gösterebilir.

hello

Screen-shot-2013-05-31-at-10.05.12-PM1

5- Yer Kazandıracak Kalemlikler

Kalemleri çok seviyorsanız ve benim gibi almaya doyamıyorsanız sizin de bir çok kaleminiz vardır. Hepsini kalemliklere koymak masada gereksiz bir yer kaplıyor, ben de çözümü duvar raylarında buldum. Aslında bunlar duvara monte ettiğiniz ince boru tarzı şeyler, kanca ve bu kancaların ucuna takılacak kaplar alabiliyorsunuz. IKEA’nın GRUNDTAL serisi bu raylardan ve kaplardan ibaret, genelde mutfakta kullanılmış olsa da odalarda da çok işe yarıyor. Kancalara kalemlik dışında süsler veya makas gibi başka kırtasiye eşyaları da asabilirsiniz.

bed

6- Yatak örtüsü ve yastıklar

Yatak odada çok yer kaplıyor, bu durumda odanın atmosferine katkısı çok büyük. Yatak örtünüzün üzerine pike gibi ince başka bir örtü ile istediğiniz havayı yaratabilirsiniz, floral desenli, rengarenk veya farklı geometrik desenlerde çeşitler oluyor. Benim pikem düz beyaz, hafif işlemeli. Bu seçimi yapma sebebim üstündeki yastık ve oyuncak kalabalığı. Peluş oyuncakları ve renkli yastıkları çok seviyorum, renkleri uyumlu seçerseniz dekoratif olarak çok hoş duruyorlar.

ışık

7- Süs ışıkları

Genelde internette gördüğünüz odalarda süs ışıkları oluyor. Aydınlatma açısından bir avantaj sağlamasa da bu ışıklar özellikle loş ışıkta veya odanın ışıkları kapandığında çok hoş duruyor. Ucunda toplar olanından tutun kalpli, yıldızlı modelleri var, isterseniz prize takılan isterseniz pil ile çalışan modelleri tercih edebilirsiniz.

cup cup2

8- Renkli kalemlik/ fırçalıklar

Eğer makyaj masanız/ makyajlarınızın bulunduğu bir komodin varsa fırçalarınızı, göz kalemlerinizi bardaklara koymayı öneririm. Aynı şekilde çalışma masalarınızı da renkli ve eğlenceli kupalara koyarak odanızın atmosferini değiştirebilirsiniz, önemli olan uyum içinde olması.

Mine'nin odasından

Mine’nin odasından

9- Koleksiyon sergilemek

Eğer biriktirdiğiniz figürler, model oyuncaklar varsa onları sergileyebilirsiniz. Örneğin Mine’nin odasındaki raftaki boşluğu tanıdıklarımızın yaptığı küçük sergi evi içinde kendimiz yaptığımız Fimo hamur figürleri sergileyerek doldurmuştuk, çok hoş duruyor.

sandık

10- Sandıklı kitaplıklar

Dolaplar, çekmeceler yeterli olmuyorsa dekoratif bir saklama fikri için sandıklı kitaplıkları deneyebilirsiniz. Genelde kare bölmeleri olan bu kitaplıkların istediğiniz bölmesine aynı boyutlarda yapılmış sepetler koyarak eşyalarınızı muhafaza edebilirsiniz.

book

11- Raf süsleri

Kitap okumayı seviyorsanız ve nereye koyacağınızı bilmediğiniz bir çok kitabınız varsa bu fikir işinize yarayacaktır. Yalın, herhangi bir kitaplığa bağlı olmayan, duvara monte edilen raflar kitaplar için çok uygun oluyor, hele duvarınızda boş yer varsa. Kitaplar düzenli ve dik dursun diye bir çok çeşidi olan raf süslerini tercih edebilirsiniz. Size özgü olsun istiyorsanız adanız ve soyadınızın baş harfi olan süsler almak hoş duracaktır.

red pink

12- Renk hakimiyeti

Odanızda en kolay yoldan estetik yakalamanın yolu renkleri ve eşyalarınızın tarzını uyumlu tutmak. Odanıza bir aksesuar alırken bazı renklere bağlı kalmaya özen gösterin, her şeyi tek renk yapmamaya da dikkat etmelisiniz. Mesela ben odamda kırmızı, siyah, beyaz ve metal/gümüş renkleri hakim iken Mine’nin odası yeşil, sarı, açık kahve, lila gibi daha sıcak renkler içeriyor.

pic Corner-wall-heart-with-photo-prints

Benim panom

Benim panom

13- Fotoğraflar ve panolar

Bu sizin odanız, dekorasyonunuz da sizden parçalar taşımalı. Bunun için ilk akla gelen fotoğraflar. Sevdiğiniz fotoğrafları aynı boyutta bastırıp duvarlarınıza belli şekillerde yapıştırıp hoş bir görünüm verebilirsiniz. Büyük çerçeveler veya bir set oluşturacak küçük, tekli çerçeveler kullanabilirsiniz. Benim en sevdiğim, en basit yöntem pano kullanmak. Fotoğraflarınızı, çizimlerinizi kısaca hayatınızdan detayları sergileyecek olan panolar edinebilirsiniz. Klasik mantar panolar veya mıknatıslı panolar çok kullanışlı.

mum pink

14- Mumlar

Odada en sevdiğim şeylerden biri kokulu mumlar. Bir çok çeşidi olduğu gibi, değişik kokular peşindeyseniz Bath&BodyWorks harika bir mağaza, renkleri de çok çeşitli. Dekoratif bir unsur olmanın yanında odanızın istediğiniz gibi kokmasını da sağlar.

rose simple

15- Abartısız vazolar

Çiçekleri çok seviyorum ve odamdaki vazolara koyabileceğim çiçekler sıkça oluyor, teşekkürler Kuti ♥..Vazo derken o klasik büyük vazolardan bahsetmiyorum; modern tasarıma sahip, minimalist tarzda vazolar genç odalarında sırıtmıyor. Eğer canlı çiçek tercih etmiyorsanız bu vazoları da yapay çiçekler ile tercih edebilirsiniz.

Umarım yardımcı olmuşumdur…

Odanızın Atmosferini Değiştirecek Basit 15 Fikir” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s