İngilizcenizi Geliştirmek için

İngilizcenizi geliştirmek istiyor olabilirsiniz, asıl sormanız gereken soru hangi açıdan geliştirmek istediğiniz. Ağırlıklı olarak okullarda öğretilen gramer üzerine yoğunlaşmış ingilizce mi, yoksa gerçek hayatta kullanacağınız konuşma dili mi? Eğer okullarda değerlendirilen dil bilgisi odaklı İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız bunun için istediğiniz konuyu internete girip soru çözmek, konu anlatımı okumak yeterli olacaktır ama konu günlük hayatta kullanılan İngilizceye gelince durum farklı. İşte konuştuğunuz İngilizceyi geliştirmek için bir kaç yöntem.

book

Kitap okumak

Başka bir dilde okumaya başlamak demek yepyeni kitaplar demek. Öğretici etkinlikleri olan kitaplardansa Türkçe okuduğunuz gibi güzel, ilginizi çeken hikayeler tercih edin. Okurken yanınızda bir sözlük bulunsun, bilmediğiniz kelimleri buradan bakın. Sözlüğünüzün elektronik değil kağıt olması daha kullanışlı olacaktır, daha çok kelime öğrenirsiniz. Önerebileceğim İngilizce kitaplar: Abela, The Fault in Our Stars, The Lightning Thief, Breadwinner. Bir süre sonra sözlüğü kullanma oranınız azalacak, cümleden anlamı çıkaracaksınız.

movie

Altyazılı film ve dizi izlemek

Zaten Türkçe dublajlı film kadar komik bir şey yok. “Lanet olsun dostum”lardan kurtulmak istiyorsanız artık filmleri altyazılı izleyin. Öncelerde yazıları okumak sıkabilir ama bu yöntem hem günlük kullanılan dil konusunda kulak dolgunluğu yaratacak hem de yeni kelimeler öğreneceksiniz.

Elif Şafak, TEDGlobal 2010

Elif Şafak, TEDGlobal 2010

TED Talk izlemek

TED adlı bir program var, dünyanın her yerinden ,nsanların çok etkileyici ve ilginç konuşmalar yapması için kurulmuş. Konu çok değişebiliyor, konuşmalar 18 dakika veya daha kısa sürüyor. Bu konuşmaları dinlemek hem farklı aksanları anlamanızı sağlayacak hem de size bir sürü yeni şey katacak eminim ki. TED Talk izlemek isterseniz bu siteden bir sürü konuda konuşma bulabilirsiniz.

seyahat

Mümkünse yurtdışı seyahatleri

Eğer imkanınız varsa seyahate çıkmak İngilizcenizi geliştirmek açısından çok yardımcı. Önemli olan beraber gittiğiniz ailenize veya arkadaşlarınıza çok bağlı kalmamak, çok gezmek ki çok öğrenmek.

friends

Yabancı arkadaşlar edinmek

Yurtdışında seyahate çıktıysanız, yurtiçi de olsa bir tatil köyüne gittiyseniz arkadaş edinmek İngilizcenizi geliştirmeye yardımcı olacaktır. Sosyal medya üzerinden de arkadaş edinebilir, sohbet edebilirsiniz. Mesela bir şarkıcıyı seviyorsanız onun başka hayranları ile arkadaşlık kurabilirsiniz. Vent adlı duygularınızı ifade etmenizi teşvik eden telefon uygulaması da arkadaş bulabileceğiniz bir ortam.

laptop

Yabancı Youtuberlar ve ünlü röportajları izlemek

Eminim siz de Youtube’da çok zaman geçiriyorsunuzdur. Yabancı Youtuberları veya sevdiğiniz ünlülerin röportajlarını dinlemek yeni kelimeler öğrenmenizi sağlayacak ve yeni aksanları anlamanıza yardımcı olacaktır. Benim takim ettiğim bazı chanellar: BRITTNEYLEESAUNDERS, Kingsley, NikkieTutorials,Rclbeauty101.

pink

Ara sıra kendinizi İngilizce düşünmeye itmek

Ana dilimiz olduğu için Türkçe düşünüyoruz, ara sıra kendinizi İngilizce düşünmeye itmek İngilizcenizi geliştirecektir. Bu düşünceleri dile getirmeseniz de düşündükçe İngilizceniz gelişiyor aslında.

ar

Dinlediğiniz şarkıların sözlerini okumak

Eminim çoğunuzun en sevdiği şarkılar arasında birçok İngilizce şarkı vardır. Belki melodisi belki şarkıcısı belki klibi yüzünden seviyor olabilirsiniz, bu hep dinlediğiniz şarkıların sözlerini okumak, gerekli çevirileri yaparak anlamak İngilizcenize katkıda bulunacaktır.

times

Haber okumak

Ne yazık ki haber okuma alışkanlığı çok yaşıtımda yok, ben her zaman gündemi takip etmeye, dünyadan habersiz bir insan olmamaya özen göstermişimdir. BBC, CNN, Times gibi bir çok yayını internet sitesinden takip edebilirsiniz.

diary

Günlük yazmak

Bu alışkanlığı okuldan edindim, okulumuz küçükken yaz ödevi olarak İngilizce günlük yazdırırdı. Günlüğün yaşı yoktur, gününüzü ve duygularınızı yazıya dökmek İngilizcenize kesinlikle katkıda bulunacaktır.

İngilizce öğreten Telefon uygulamaları

Bu tarz uygulamaları hiç kullanmamış olsam da bu blog yazısı için araştırma yaparken bir kaç tane keşfettim. İngilizcenizi geliştirmeniz için tasarlanmış uygulamalardan bazıları: Big City Small World Podcast, LearnEnglish Podcast, Learn English – Voxy, How to Speak Real English. Telefonuna indireceğiniz sözlük uygulaması Tureng Sözlük de yardımcı olacaktır.

large

İngilizcenizi Geliştirmek için” üzerine 11 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s