Ajanda Kullanmak

Her okul yılının başında çoğu kişi aynı motto ile başlar: Bu yıl düzenli olacağım. Ne yazık ki çoğu kişi daha dönemin yarısı bitmeden düzeni elden bırakır. Ben bu düzen olayına bayılıyorum, yıllardır koruyorum o düzeni. En büyük yardımcım ajandalar. İşte size pratik bir ajanda kullanma fikri. Lütfen sonrasında manyak olduğumu düşünmeyin, sadece düzenli ajandaları seviyorum… 

Size ipuçlarını verirken geçen yılki ajandamdan yararlanacağım, malum bu yıl daha başlamadı. Geçen yıl Amerika’dan aldığım PINK marka bir ajanda kullandım. Yıl boyu parçalanmadı gayet işime yaradı.

Geçen yılki ajandam

Geçen yılki ajandam

Ajanda ne için kullanılır?

Ben ajandama her şeyi yazarım unutmamak için. Okulda çok işime yarıyor, ödevleri, projeleri, yapmam gereken her şeyi yazıyorum. Sonra eve gelip açıp bakıyorsun ve yapman gereken her şey yazılı oluyor. Okul işleri dışında dershane ödevleri, sosyal hayata dair notlar, arkadaşlarımın doğum günleri gibi bir çok şeyi de yazıyorum.

Geçen yılki ajandamdan bir sayfa

Geçen yılki ajandamdan bir sayfa

Ajandayı nasıl düzenli tutarsın?

İşte burada Pelin’in düzen manyaklığı başlıyor… Ajandamı düzenli tutmak için bir kaç taktik geliştirdim:

  • Renk Kodları: Ajandama not alırken 4 kalem kullanıyordum, hepsi farklı renk, bir anlamları var. Siyah okul ile ilgili notlar, mor dershane ile ilgili, pembe sosyal hayat ve kırmızı projem hakkında. Böylece hiç bir şeyi gözden kaçırmıyordum.
  • Stickerlar: Bir paket sticker edinmiştim, farklı boyutta parlak kalpler. Bu stickerları önemli günlere, örneğin doğum günü, tatil, okulda öenmli bir gün, yıldönümü, yapıştırıyordum. Sıkıldıkça da onları süslüyordum. Hem  o özel günü bekleme heyecanı oluyordu hem de hediye alacaksam hatırlıyordum.
  • Fosforlu Kalemler: Her not aldığınız şey aynı derecede önemli olmayabilir. Çok önemli şeyleri fosforlu kalemle çiziyordum, ayrıca ertesi güne olmayan görevleri, aylık veya yıllık projeler gibi, fosforlu kalem ile çiziyordum ki son güne bırakmayayım.large
  • Desenli Bantlar: Bu yıl bulabilirsem yarı saydam ve desenli bantlar almayı düşünüyorum. Önemli günleri bu bantlar ile işaretlemeyi düşünüyorum.
Bu yıl aldığım ajandam, Remzi Kitabevi, 39 TL

Bu yıl aldığım ajandam, Remzi Kitabevi, 39 TL

Ajanda seçerken neye dikkat etmeli?

Çok farklı ajandalar var, okul için doğru ajandayı seçmek önemli. Öncelikle dayanıklı bir şey almaya özen gösterin. Bu yıl sert kapak aldım, geçen yılki yumuşak kapaktı kıvrıldı, yırtıldı… Ajandanın sadece 2016 veya 2015 ajandası olmaması önemli, okul iki yılı da kapsadığı için bir öğrenci ajandası olması önemli, saat saat ayrılan iş ajandalarını da almayın. Görünüşünü beğenmeniz de önemli, tüm yıl kullanacaksınız sonuçta. Ajandaların fiyatları uçuk olabiliyor, bir alternatif de güzel bir defter alıp her yeni gün için sayfanın üstüne tarih atmak. Bunu yapmışlığım da oldu.

Ajanda Kullanmak” üzerine 14 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s