Galeri

İhtiyacınız Olan Temel Fırçalar

Makyaj yapmaya yeni başlayan biriyseniz binbir çeşidi olan fırçalar kafanızı karıştırabilir, ama korkmayın! Ben de makyaja bir yıl kadar önce başladım, Youtube videoları ve dergilerden birçok şey öğrendim. Sizinle öğrendiğim bilgileri paylaşmaya hazırım, fırçalar konusunda bir rehber arıyorsanız okumaya devam edin! 

Yüz Makyajı

blend

Çok sık yapılan hatalardan biri fondöteni el ile sürmek. Bu yöntem sadece yüzünüzü yağlandıracaktır. Ayrıca homojen bir dağılımı önler. Fondöteni sürmek için en güzel yöntem bir makyaj süngeri kullanmak. Gratis’te makyaj süngeri aradığınızda çok farklı fiyatlara modeller bulacaksınız. En iyisi tartışmasız Beauty Blender ancak, benim gibi, o parayı vermek istemezseniz Real Techniques veya Flormar markasının süngerleri de oldukça iyi seçenekler.

dosya_000-3

Bunun yanında fondöten fırçaları da var ancak ben bu yöntemi sevmiyorum. Boya, badana gibi geliyor bana. Yüzünüzde değil de başka yerinize, örneğin ben bacağımdaki güneş lekesini kapamak için kullandım mezuniyette, uygulamak istiyorsanız fırçalar oldukça yardımcı oluyor. Benim fondöten fırçam Dirty Works adlı markanın ürünü ve işini gördü.

dosya_004

Başka bir önemli fırça ise pudra fırçası. Sıvı fondöten tersine pudralar fırça ile süngerden daha iyi uygulanıyor. Ben pudra pek kullanmasam da bazen parlamaya karşı gerekiyor. Fırçamdan çok memnunum, Real Techniques adlı markadan ve fiyatına değecek bir fırça kesinlikle.

hmprod

Göz altına kapatıcı sürmek için parmaklarımı kullanıyordum yıllardır. Neyse ki bu uygulama fondöteni elle uygulamak kadar kötü değil, ancak fırça ile uygulamayıp sünger ile dağıtmak daha iyi bir sonuç verecektir. Benim kapatıcı fırçam elf markasından, ancak uzun bir süre H&M “concealer brush” da kullandım, 20 TL’ye alabileceğiniz kaliteli bir fırça.

Allık

dosya_001-2

Allık fırçanızı yuvarlak bir yapıda olan fırçalar arasından seçin derim. Uygulaması daha kolay oluyor. Allık pudradan sonra en tombik fırçaya ihtiyaç duyan kozmetik ürünü, fırçalarınızın dolgun bir yapıya sahip olmasına dikkat edin. Benim fırçam yine elf markasından ancak çoğu kozmetik mağazasından alabileceğiniz Kabuki fırçalar da işi görecektir. Ben çantamda taşımak için ecotools Kabuki brush kullanıyorum, çok da memnunum.

Bronzer ve Aydınlatıcı

Bronzer için kesinlikle açılı bir fırça alın. Böylece istediğiniz o keskin çizgiyi daha rahat yaratabilirsiniz. Bronzerınızı ne kadar belirgin yapmak istediğiniz ile fırçanızın dolgunluğu doğru orantılıdır, bunu düşünerek fırça seçin. Benim bronzer fırçam elf markasından  “Angled Blush Brush”, ne yazık ki Gratis’te buna benzer bulduğum tek fırça Real Techniques. Eğer bir fırçaya yatırım yapacaksınız bu tarz bir fırçaya yapın derim, hem allık hem aydınlatıcı hem de bronzer için kullanılabilir.

dosya_003

Aydınlatıcı için benzer bir açılı fırça kullanabilirsiniz. Ben aydınlatıcımı doğal sevdiğim için daha hafif uygulayan fırçaları tercih ediyorum. Daha az dolgun bir açılı fırça veya aydınlatıcı fırçaları yani fan fırçalar bu konuda yardımcı olabilir. Aydınlatıcı için elf markasının açılı fırçasını veya eklips markasının aydınlatıcı fırçasını tercih ediyorum. Aydınlatıcı uygulamak hakkında daha çok bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Göz Makyajı

eco

Göz makyajı için kullanabileceğiniz çok farklı fırçalara var. Far fırçası almak istiyorsunuz, bir bakıyorsunuz reyona 300 çeşit. Peki ne işe yarıyor bunlar? Öncelikle tek renk fark uygulayan biriyseniz en temel fırçayı alın, far fırçası kimi zaman ise blending fırçası olarak geçen ucu hafif sivri, tombik far fırçasını. Ben bunun için ecotools markasının Full Eye Shadow Brush’ını çok seviyorum. Kalitesi bir harika.

dosya_005

Eğer smokey (dumanlı) göz makyajı seviyorsanız bunu uygulamak için başka bir fırçaya ihtiyacınız olacak. Daha dar ve yuvarlak uçlu fırçalar ile smokey etkisini yaratabilirsiniz. Bu tarz fırçaları elf markasından aldım, yine çok sık kullandığım Dirty Works‘ün çift taraflı far fırçası da Gratis’te olan uygun fiyatlı bir marka.

dosya_002

Kaşları es geçmek olmaz! Ben kaşlarımı düzenli tutmak için elf markasının kaş fırçasını kullanıyorum ancak aslında fırça almaya gerek bile yok. Eski bir rimel fırçasını bir bardak suda biraz bekletin, böylece üstündeki boya akacaktır. Temiz bir rimel fırçası kaşlar için iş görecektir. Bir başka ipucu ise Sephora veya MAC‘te bulunan deneme rimel fırçalarından birini alıp kullanmak.

Dudaklar

lip

Bir dudak fırçası edinmenizi öneririm. Özellikle likit rujlarda bu fırça ile kontör yapıp sonra sürmek çok yardımcı oluyor. İnce bir dudak fırçası her renkte dudak kalemi alma ihtiyacını da ortadan kaldırır. Benim dudak fırçam eklips markasından aldığım uygun fiyatlı bir tane.

temiz

Önemli ipucu: Fırçalarınızı ve süngerlerinizi düzenli temizlemeyi unutmayın. Pis makyaj uygulama ürünleri cildi bozan temel nedenler arasında yer alıyor.


Siz hangi fırçaları önerirsiniz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s