Ayrılık 101

Sabah uyanıyorsun. Yatakta uykulu bir şekilde dönüp dururken birden olanlar geliyor aklına. Karnına giren bir sancı… Bu anlattıklarım tanıdık geliyorsa sen de ayrılık acısı yaşıyorsun, kulübe hoş geldin!

Her güzel şeyin bir sonu vardır ve gençliğimizde yaşadığımız çoğu ilişki de bu sonu tadar. Herkesin üzerine şarkılar, şiirler yazdığı bu ayrılık nedir? Neden bu kadar kötü hissettirir?

Lisede de üniversite de çok da kısa olmayan ilişkilerim oldu, ayrılığı birkaç kez tattım diyebilirim. Öncelikle şu ayrımı yapmak önemli; 2 farklı ayrılık vardır: Kafanda bitirip sonra ilişkiyi bitirdiklerin (anlaşmalı ayrılıklar gibi) ve ansızın bitenler, işte bu ikincisi çok daha sancılıdır.

İkincisi başa gelince insan ne yapacağını bilemez. Şu an bir ayrılık yaşamıyorum ama o hissi iyi biliyorum. İnternette “ayrılık acısı nasıl geçer” diye az bakmadım. Ama sonunda öğrendim ki bunun tek bir yolu yok, herkes kendi yolunu buluyor. Eğer ne yapacağını bilemeyenlerdensen ben kendi yollarımı seninle paylaşıyorum.

original-3

 1. Bol ağlamalı şarkılar ayrılığın olmazsa olmazı. Öncelikle içindeki tüm ağlama ihtiyacını atman lazım. Eğer kendi yarattığın hüzünlü şarkılar listen yoksa işte birkaç ağlama şarkısı önerisi:
 • Say Something – A Great Big World
 • 6 Degrees of Separation – The Script
 • Fire – Bruce Springsteen
 1. Artık onunla konuşmamanı söylememe gerek yok değil mi? Ayrıca burç yorumlarını, falları da bırak artık. Onunla iletişime geçmek istiyorsan bir mektup yaz ve içini dök. Sonra bu mektubu bir kitabın arasına koy ve bir daha okuma.

original-4

 1. Kendine bakma zamanı! Sıcak bir duş, bakım maskeleri, cips, kola, dondurma… Ne istersen! Romantik filmler yerine komedi dizilerini aç, mesela The Office çok iyi bunun için.
 2. Ayrılık acısı inişli çıkışlı oluyor, biliyorum. Düşeceğin zamanlar da olacak, işte onlar için birkaç fikir:
 • Arkadaşlarını bırakma, bol bol plan yap onlarla.
 • Aşk şarkılarını kendine söyle. “Nasıl yani” dediğini duyar gibiyim. Diyelim bir şarkı var, seni hep seveceğim diyor, bunu bir başkası için değil de kendin için hayal et; “evet” de, “kendimi sonsuza kadar seveceğim”.
 • Biliyorum, her dizi de, film de aşk meşk var… Nerede yok biliyor musun, belgesellerde! Aç bir Afrika belgeseli kafanı dağıt!

original

 1. Ve geldik iş bitirici fikrime… Bir liste yap ve bu listede onunla ilgili sevmediğin her şey olsun. Her şey diyorum: evet, o zevksiz çizgili tişörtü veya sesli sesli sakız çiğnemesi de dahil. Madde madde yaz ve tekrar tekrar oku. Bunlardan kurtuldun artık!

Unutma ayrılıklar zaman alır ama sonrası asla karanlık değildir. “Onsuz yaşayamam” deme, sen tam bir bireysin!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s