Sıfır (Buçuk) Atık

Son zamanlarda hepimiz küresel ısınmayı ve doğanın biz insanlar tarafından kendini yenileyemeyecek bir hızla yok olduğunu daha çok duyuyoruz. Bu haberler seni de mi endişelendiriyor? Evet, belki tek başımıza dünyayı değiştiremeyiz ama elimizden geleni neden yapmayalım? Hedef: sıfır atık!

Öncelikle sıfır atık ne bunu açmalıyım belki de. Bu, dünyada başlamış harika bir akım. Hayatımızdaki her türlü atığı azaltmak tüm amacı. Mesela yiyeceğin kadar ürün almak, plastik ambalajlardan kaçınmak, tek kullanımlık yerine tekrar kullanabileceğin ürünleri tercih etmek yapabileceğin birkaç şey.

Başlamadan şunu söylemek istiyorum, yaşadığımız bu dünyada tamamen sıfır atık olmak çok zor. Ara sıra hepimiz istemeden plastik ambalajlı ürünler alıyor ya da yemek israf ediyoruz. Sıfır olmasa da sıfır buçuk atığa sebep olsak bu yine güzel bir şey. Dünyada herkes bu kadar yapsa verdiğimiz zarar yarılanırdı.

Bu konudaki felsefe şöyle: Daha az kullan > Kullanıyorsan tekrar kullanılabilir tercih et > Atıyorsan geri dönüştür

Peki neler yapabiliriz? Ben kendi hayatımda uyguladığım veya uygulamaya çalıştığım bazı yöntemleri yazdım.

Mutfak

do2

  • Kalan yemekleri streç filmle saklamak yerine cam bir saklayıcı edin. Bonus: Streç film yerine aluminyum folyo kullanabilirsin, bu materyal hem tekrar kullanılabilir hem de geri dönüştürülebilir.

Alışveriş

do4

  • Plastik torbalar yerine file torba kullan.

do3

  • Meyve sebzeler için verilen plastik torbaları da bırak. Sadece bunun için satılan minik file çantalar mevcut, resimdeki gibi.

do10

  • Plastik kap ve şişelerden kurtul. Kendine bir su matarası ve kahve/çay için termos al. Su mataranı seçerken cam veya metal kullanmaya özen göster, internette bazı modeller buldum, buraya tıklayarak göz atabilirsin.

do5

  • Ofiste kağıt bardak yerine bir kupa kullan.

Bakım

do9

  • Plastik diş fırçaları yerine doğada çözünebilen, biyobozunur modelleri tercih et. Mesela  bambu diş fırçalarını kullanabilirsin, buraya tıklayarak bu ürünlere göz at.  Saç fırçası veya jilet gibi ürünler alırken plastik tercih etmemeye çalış. Maske ve serum gibi ürünleri cam konteynırlarda almaya özen göster.

do6

  • Sıvı sabun yerine kalıp sabun tercih et. Böylece hem plastik ambalaj kullanmazsın hem de ürün daha uzun süre dayanır. Eğer sıvı sabun kullanıyorsan tek seferlik, pompalı ürünler yerine yeniden doldurulabilir bir sabunluk ve büyük litrelerde alabileceğin sabunları tercih et.

do8

  • Popüler markaların şampuanları yerine şampuan kalıp sabunları da kullanabilirsin. Aynı zamanda vücut jeli verine kalıp sabun veya vücut jölelerini kullan. Bunlar çok daha uzun süre kullanılabiliyor, böylece paran da cebinde kalır. Bu ürünleri Türkiye’de satan bir yer buldum, buraya tıklayarak inceleyebilirsin.

do7

  • Ped veya tampon kullanmak yerine adet kabı kullan. Adet kabı (diva cup) denilen minik gereç gerçekten hayat kurtarıcı. Bu farklı boyutlarda yapılan ürün regl dönemleri için harcadığın parayı azaltacak. Gün boyu sorunsuz, değiştirmeden kullanacağın bu ürün hem tasarruf hem de rahatlık sağlıyor. Bu nedir diye soruyorsan açıklayıcı bir videoyu buraya tıklayarak izleyebilirsin

Eğer bu konuya ilgin var ise Instagram’daki The Zero Waste Guide sayfasını takip edebilirsin: https://www.instagram.com/thezerowasteguide/

Umarım biraz da olsa yardımcı olabilmişimdir.


Bu önerilerden denemek istediğiniz ya da zaten uyguladıklarınız var mı? Siz nasıl yöntemlere başvuruyorsunuz?

Sıfır (Buçuk) Atık” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s