O Kritik Soru: Hangi Bölüm?

Lise sonunda bir sürü seçim yapıyoruz. Çoğu hayatımızı derinden etkileyen ve değiştiren seçimler. Belki de aralarından en önemlisi seçtiğimiz bölüm. Bu seçim yaşadığımız yeri, çevremizi ve hatta geleceğimizi etkiliyor. Bu seçimi yaparken neleri düşünmek gerek? Bu son seçim değil!

Öncelikle şunun altını çizmek istiyorum: Bu seçim tüm hayatını çizmiyor. Üniversitede okuyacağın bölüm hayatına biraz yön verir, ancak bir meslek biçmez. Bilgisayar mühendisliği okuyan bir kişi mezun olup müzisyen de olabilir. Bunun yanı sıra çoğu üniversitede bölüm değiştirmek mümkün, mesela pazarlama ile başlayıp ekonomide karar kılabilirsin. Ayrıca yanlış karar verdiğini düşünen kişiler 2 kere üniversite okuyabilir. 4 yıl mühendislik okuduktan sonra hukuk okumaya karar vermek zor ancak yapılmayacak bir şey değil.  Demek istediğim şu, bu önemli bir karar ancak strese gerek yok!

uni2

5 Yıl Planı

Bu seçimi geleceğiniz için yapıyorsunuz. İşte bu yüzden bu seçimi yaparken “gelecekte ne olmak istiyorum?” sorusunu baz alabilirsin. 5 yıl sonra nerede olmak istiyorsun; üniversiteyi bitirip iş hayatında ilk adımlarını atmak mı, yoksa okumaya devam etmek mi? Peki hayalindeki meslek ne? Seni hangi yol buraya daha çabuk götürür? Tüm hayatımızı planlayamayız ama hayallerimizi düşünerek seçim yapmak en doğru yol. Böylece o istediğin hayata bir adım daha yaklaşırsın. Ve bu sadece bölüm için değil, üniversite tercihi için de etkili olabilir. Mesela yurtdışı ile bağlantın olsun istiyorsan dil eğitimine önem veren ve yurtdışı fırsatları sunan bir üniversite seni hayallerine daha çok yaklaştırır.

original-11

Sadece Başlık Değil

Bir sürü kişi sadece başkaları bunu yapıyor diye tercih yapıyor. “Ekonomi iyidir, ben onu yapayım” mantığı ne yazık ki sadece mutsuz eder. Başkalarının fikirleri ile seçim yapamayız. Ayrıca benim çok inandığım bir şey insanın sevdiği şeyi daha başarıyla yapması. Yani sadece iyi bir adı var diye okuyacağın bir bölümde başarılı olman çok daha zor.

Araştır

Bilmediğimiz bir konuda seçim yapmak zor. Bu yüzden elinden geldiği kadar araştırma yap. Sadece Google’a yaz demiyorum, mesela ailende veya çevrende hayalindeki işi yapan kişilere danış. Eğer böyle bir imkanın yoksa internet üzerinden (mesela LinkedIn) istediğin bölümü okumuş ya da hayalindeki mesleği yapan kişileri bul ve onlara bir email at. Çoğu geri dönmeyebilir ancak denemekten zarar gelmez. Böyle üniversite veya bölüm ile ilgili soruları sorabilirsin. Özellikle öğrenciler daha çabuk dönüş yapacaktır.

uni

Staj

Deneyim kazanmak sana ne isteyip istemediğin hakkında sana daha iyi bir fikir verebilir. Mesela gazeteceliğe ilgiliysen bir gazetede veya dergide staj kovala. Ailenin yardımıyla da bir şeyler bulabilirsin. Bu deneyimi kazanmak her meslek için kolay olmasa da deneyebilirsin.


Ben bu seçimde çok zorlandığımı hatırlıyorum,  bu öneriler birilerine yardımcı olur diye umuyorum. Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler?

O Kritik Soru: Hangi Bölüm?” üzerine bir yorum

  1. Bahar dedi ki:

    Pelin, sen birtanesin 🙂 vloglarını çok seviyorum umarım daha büyük bir kitle oluruz you’re awesome as always… sağlıkla kal❤️❤️

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s