Küçük Oda için Dekorasyon İpuçları

Yeni bir eve taşındınız ve odanız beklediğinizden küçük mü? Özellikle büyük şehirlerde küçük odalar ne yazık ki çok sık görülüyor, ancak odanızın küçük olması şık ve rahat olamaz anlamına gelmiyor!

Geçtiğimiz aylarda arkadaşım ile yeni bir eve çıktık. Ne yazık ki odalardan biri diğerinden daha küçüktü, biz de düşünmeye başladık ne yapabiliriz diye. İşte bulduğumuz ve uyguladığımız birkaç ipucu.

Duvar Lambaları

Işıklandırma odayı ferahlatan şeylerden biri. Özellikle kitap okumayı seviyorsanız baş ucunuzda bir lamba isteyeceksinizdir. Ayaklı lambalar yerine duvar lambalarına yönelmek size alan tasarrufu yaptırır.

Başsız Yataklar

Yatak başlarının dekor olmaktan başka bir işlemi yok, sizin de onlara ihtiyacınız yok! Başı olmayan bir yatağı dekoratif yastıklar ile süsleyebilirsiniz. Ayrıca odanızın boyutu uygunsa yatağı yatay olarak yaslayarak yerden tasarruf edebilirsiniz. Bu tarz bir dekorasyon çok daha sıcak ve sevimli bir ortam yaratacak.

Raflar

Eğer çok yeriniz yok ise duvara monte edeceğiniz raflar hayatınızı kurtaracak. Ayrıca dekorasyon amaçlı da kullanabilirsiniz. Yeni moda olan ince rafları deneyin, bu raflar birkaç uyumlu, ve tabii ki farklı boyutlu tablolar için.

Yatak Altı Depolama

Eğer yeni bir yatak alıyorsanız çekmeceli olanları tercih edebilirsiniz. Eski yatağınızın altına koyacağınız kutular da iş görecektir. Battaniyeleri, ayakkabıları ve sezonluk kıyafetleri saklamak için ideal, ayrıca yüksek raflarla işiniz yok böylece!

Yatak Örtüsü Aşkına!

Yatağınız odanızın büyük bir bölümünü kaplayacak, onu da dekorasyonun bir parçası yapmak en mantıklısı! Uyumlu renklerde alacağınız, ancak farklı kumaş ve desen de olabilirler, battaniyeler ve örtüler hem yatağınızı çok rahat yapacak hem de odaya güzel bir hava katacak.

Daybed

Belki de bunun en iyi çevirisi “gündüz yatağı”. Gün içinde bir divan olarak kullanıyorsunuz gece ise yastıklar kalkıyor, hop yatak! Bu tarz yataklar hem çok dekoratif hem de yatağı kullanma fırsatı da veriyor. Küçük alanlar için iyi çözümler sunan IKEA’da birçok bu model tasarım var.

Açık Renk Duvarlar

Bu konuda birçok çatışan bir fikir olsa da benim fikrim (iç mimar Pelin konuştu) koyu renklerin odayı boğduğu… Açık renkli duvarlar tercih etmek en iyisi. Eğer “bu çok sıkıcı” diyorsanız bir duvarı farklı renk yapmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca duvar kağıtları da, çok kalabalık desenli olmayanlar, güzel bir alternatif.

Açık Dolaplar

Dolap odada en çok kaplayan yerlerden. Sürgülü dolaplar yerden tasarruf etmek için bir numara ancak dekoratif olarak düşünürsek “çıplak” dolaplar ferahlık etkisini veriyor. Böyle bir dolapla odanıza modern bir hava da katacak.

Ayna

Küçük odalar için en iyi bilinen çözüm belli: Aynalar. Odanıza koyacağınız ayna tam olarak illüzyon yaratıyor ve odayı olduğundan büyük gösteriyor.


Sizin küçük odalar için önerileriniz neler?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s