Kendi Ajandanı Oluştur

Kırtasiyelerde binbir çeşit ajanda satılıyor, ancak çoğunun belli bir formatı var. Bazısı saatlere ayrılmış, bazısı günler için sadece küçücük bir yer bırakmış, bazısı ise çok detaylı!

Yıllar önce Ajanda Kullanmak adında bir yazı yazmıştım, bu alışkanlığım yıllar içinde hiç değişmedi, değişen şey kullandığım ajandalar oldu. Kırtasiyelerede birçok çeşit ajanda satılıyor, kimisi gün gün sayfalanmış kimisi hafta hafta. Seçerken kendi ihtiyaçlarıma göre seçmeye özen gösteriyorum.

İş hayatı için haftayı gösteren ajandaları tercih ediyorum. Saatlere bölünmüş günlerden oluşan ajandalar bana çok katı geliyor. Bunun yanı sıra ajandamda biraz özgürlük arıyorum istediğimi not almak için. Ajanda marketinde kişiye özel ajandalar yapan birçok marka var, denemek istediğim yerli bir marka Chapters. Şu an ban.do adlı bir markayı kullanıyorum.

Yıllık bir harcama olsa da ajandalar bazen çok pahalı olabiliyor. Bunun için en güzel çözüm kendi ajandanı kendin yapmak. Daha önce yaptığım bu proje çok güzel bir sonuç vermişti. Yapmayı düşünenlere birkaç öneri:

Ne ile başlamalı?

Öncelikle klasik bir defter yerine halka telli bir dosya kullanmanızı öneririm. Bence en iyi boyut A5 oluyor taşınabilirlik açısından. Birçok kırtasiye her renk ve materyalde telli dosya satıyor. Bazıları cepli de oluyor, onlar özellikle tercih edilebilir. Bunun içine A5 boyutunda zevkinize göre düz, çizgili veya kareli kağıt alın. Telli dosyalar ile istediğiniz kadar ekleme yapabilir, geçen ayları ajandadan kaldırabilirsiniz.

Tarihler

Benim en sevdiğim ajanda düzeni 2 sayfayı altıya bölmek. Haftaiçi günler tam bir kesit alırken haftasonu altıncı kesite sığıyor. Böylece tüm haftayı görmek mümkün. Tarihlere gelince, isterseniz yılın başında biraz zaman ayırıp hepsini doldurun isterseniz her ayın başında o ayın günlerini yazın. Bir başka opsiyon ise tembeller için, istediğiniz tasarımı internetten indirin veya bilgisayarda oluşturup çıktı alın. Son dönemlerde oldukça popülerleşen ajandalar için birçok kaynak bulabilirsiniz.

Dekorasyon

Stickerlar benim çok keyif aldığım bir ajanda elementi. Mesela tüm özel günlere bir altın yıldız koyulabilir. Bunun yanı sıra espirili veya dekoratif stickerlar da ajandamı daha çok sevmemi sağlıyor!

Düzen

Benim için ajanda düzen demek ve renkler bunun için en büyük yardımcım. Öncelikle her aya bir renk vermek iyi bir fikir, sayfaları ayırmanızı sağlar. Özellikle kalın uçlu gazlı kalemler tarihleri yazmak için ideal. Bir başka renk önerim ise farklı konulara farklı renkler vermek. Mesela iş/okul hakkında konuları kırmızı kalem ile ev ile ilgili sorumlulukları siyah ile yazmak.

Listeler ve Notlar

Ajanda sadece günleri takip ettiğimiz bir takvim değil. Her zaman elimizin altında olan ajanda aynı zamanda aklımıza gelen fikirleri not almak hatta “tam aklıma gelmişken” dediğin alışveriş listesini yazmak için bir yer. Aylar arasına not alanları bırakmak buna fırsat verir.

Unutma!

Ajandanın en önemli görevi sana bir şeyler hatırlatmak. Bazıları diğerinden daha önemli olan bu sorumluluklara dikkat çekmek için kağıt, washi, bantları kullan. Özellikle teslim günü gibi şeyleri not almak için ideal!

Yaratıcı ol

Ajanda senin ajandan, yaratıcılığını göster! Resimler veya fotoğraflar ile süsleyebilirsin.

Dijitale geçiş

Hepimizin elinde telefonlar varken dijital ajandalara bir şans vermek gerek. Google Calendar bulunmanız gereken yerleri yazmak için oldukça uygun, bir başka uygulama ise Asana. Bu uygulama ile görevlerini not alabilir kendine bir teslim tarihi verebilirsin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s